Господарським кодексом України визначено, що підприємці (роботодавці) мають право укладати з громадянами договори щодо використання їх праці. Статтею 64 вказаного Кодексу встановлено, що підприємство самостійно визначає свою організаційну структуру, встановлює чисельність працівників і штатний розпис. В ході такого визначення можуть прийматися рішення як про створення нових робочих місць так і про ліквідацію (реорганізацію) існуючих місць. На робочих місцях, які підлягають ліквідації, можуть працювати робітники або ж вони можуть бути вакантними (інформація про них міститься в штатному розписі). У разі якщо місця є вакантними, рішення про їх виведення із штатного розпису приймається роботодавцем у встановленому ним порядку.

У разі, якщо в ході ліквідації (реорганізації) робочих місць такі дії стосуватимуться працюючих осіб, роботодавцю необхідно:
- згідно статті 49-2 Кодексу законів про працю України повідомити кожного працівника не пізніше ніж за 2 місяці про наступне розірвання трудового договору внаслідок змін в організації виробництва і праці, в тому числі ліквідації, реорганізації, банкрутства або перепрофілювання підприємства, установи, організації, скорочення чисельності або штату працівників (при вивільненні мають враховуватися переважне право працівника на залишення на роботі, обмеження щодо вивільнення окремих категорій працівників та необхідність виплати вихідної допомоги у розмірі не менше середнього місячного заробітку);
- повідомити державну службу зайнятості про заплановане масове вивільнення працівників за формою звітності № 4-ПН “Інформація про заплановане масове вивільнення працівників у зв'язку із змінами в організації виробництва і праці” (критерії масового вивільнення визначені Законом України "Про зайнятість населення");

Роботодавцям слід враховувати, що органами влади та професійними спілками вживаються заходи щодо запобігання масовому вивільненню працівників.

Статтею 53 Закону України "Про зайнятість населення" передбачено стягнення з роботодавця штрафу у 4-кратному розмірі мінімальної заробітної плати у разі неподання або порушення установленого порядку подання даних про масове вивільнення працівників.


" "